ПН-НД 10:00-17:00, Вихідний середа
Екскурсія до музею Булгакова
Замовлення екскурсії
з гідом
Обрати дату
Обрати час
Тип та кількість квитків
*В екскурсійній групі одночасно можуть бути присутніми не більше 6 чоловік
Контактні дані

Загальна інформація

{{ customer_name }}

{{ customer_phone }}

e-mail: {{ customer_email }}

Дата відвідування: {{ printDate }}

Час відвідування: {{ order_time }}

Тип та кількість квитків: {{ printTickets }}

Екскурсійне обслуговування сплачується додатково!

Ваше замовлення
№ {{order_id}} прийнято.


Дякуємо за замовлення! Ми зв’яжемось в разі змін.


Якщо ви бронюєте екскурсію саме в день свого візиту — обов‘язково підтвердіть бронювання, зателефонувавши: +380444253188

{{ printDate }}

{{ order_time }}

{{ order_type }}

{{ printTickets }}

До сплати: {{ total_price }} грн.
Екскурсії
з аудіогідом
Без попереднього бронювання!

Ви можете відвідати музей у наступні години:
11:00, 11:30, 12:30, 13:00, 13:30,
14:30, 15:00, 15:30, 16:30

Додаткова інформація за телефоном:
+380 (44) 425-31-88

Підтримати музей

Переказ на рахунок БФ "Фонд сприяння діяльності літературно-меморіального музею М. Булгакова в місті Києві" є благодійним внеском та не повертається платникові.

Кожен внесок — допомога у реалізації проєктів, спрямованих на розвиток культурного середовища Києва (орієнтовна сума сбору — 100 000 тис. грн). Ми віримо, що музей — це хаб, де має бути комфортно кожному, тому й далі плекатимемо традиції Дому: музичні вечори, тематичні виставки, ексклюзивні формати екскурсій, чаювання на веранді, тощо.

Дякуємо за підтримку!

100 грн.
Сума пожертви
200 грн.
Сума пожертви
500 грн.
Сума пожертви
1000 грн.
Сума пожертви

ІСТОРІЯ МУЗЕЮ

Літературно-меморіальний музей Міхаїла Булгакова 

 

Історична довідка

 

 

 

 

 

 

 


 


Характеристика колекції

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Діяльність музею

культурно-освітній та науково-дослідний заклад із вивчення і популяризації творчості М. Булгакова та культури України. Музей займається просвітницькою, виставковою, науковою, видавничою діяльністю, проектним менеджментом, створюючи та втілюючи з цією метою оригінальні проекти.

 

Адреса музею – Київ, Андріївський узвіз, № 13. Будинок – пам’ятка архітектури, містобудування, історії  ( № 651 – Кв. 1888, арх. М. Гарденін).

Меморіальна дошка М. Булгакова (1982, ск. А. Кущ, арх. Б. Кравчук).

Пам’ятник М. Булгакову (2007, ск. М. Рапай).

У 1967 у журналі «Новый мир» (№ 8) з’явилась перша публікація про дім, де мешкала родина Булгакових, і який описав М. Булгаков у романі «Біла гвардія» - нарис Віктора Нєкрасова «Дом Турбиных». Впродовж 20 років поспіль кияни прикладали зусилля для створення музею М. Булгакова та врятування історичної споруди від руйнації.

9.02.1989 було прийнято Рішення виконкому Київської міськради № 117 «Про створення у м. Києві на Андріївському узвозі, 13 Літературно-меморіального музею М. Булгакова – філії Музею історії Києва».

У 1989-1991 проведені реставраційні роботи (Інститут «Укрпроектреставрація», автор проекту І. Малакова). Одночасно створюється науково-художня концепція музею (автор - К. Пітоєва, художник – лауреат Державної премії України А. Крижопольський).

15.05.1991 відбулося відкриття Дому і міжнародне святкування 100-річчя М.Булгакова.

У 1991-1993 створення основної експозиції за науково-художньою концепцією було завершено. Родина Булгакових жила на Андріївському узвозі, 13 у 1906-1919. У цей будинок М. Булгаков «оселив» Турбіних, героїв свого першого роману «Біла гвардія». Концепція експозиції музею побудована на тому, що головним експонатом є Дім, герой роману «Біла гвардія». В експозиції співіснують два світи: реальний - меморіальні булгаковські експонати та літературний – уявний світ художнього твору, поданий через білий колір. Екскурсія сімома кімнатами починається у вітальні, оповитій блакитними сутінками, із передріздвяним снігопадом за вікнами, і завершується вічними зорями у «містичному задзеркаллі». Це театралізована подорож, впродовж якої відбувається знайомство з родиною Турбіних і з родиною Булгакових, а також з Містом - Києвом, де Міхаїл Булгаков виріс і сформувався як особистість.

 

Створення музею відбулось у незвичайній ситуації - за відсутністю колекції. Єдине, що налічував музей, це 47 предметів, зібраних та переданих першим директором А. Кончаковським. Окрім цього наукові співробітники передали 100 одиниць типології та до 100 одиниць булгаковських публікацій (починаючи з 1920-х).

З перших днів почалися пошуки оригіналів булгаковських предметів. Завдяки пошуковій роботі предмети було перевезено з міст, де виявилися нащадки Булгаковської родини: це Житомир, Карачев, Москва, Новосибірськ, Орел, Париж, Санкт-Петербург. Була проведена ґрунтовна наукова робота у Державних архівах.

Портрети Булгакова, прижиттєві видання з автографами передавали нащадки його друзів та знайомих московського періоду. Окремо вдалося віднайти предмети родини Булгакових з будинку на Андріївському узвозі, № 13: ікона Казанської Божої Матері, фортепіано, дзеркало венеціанського скла, настінний годинник, настільна лампа, торшер, посуд. Пошуки тривають, на сьогодні виявляються поодинокі предмети, наприклад записка М.Булгакова Д. Стонову (дар громадянина США Л. Стонова).

У 2012 Є. Земська, племінниця і хрещениця М. Булгакова передала близько 1000 одиниць родинного архіву: автографи, книжки, листи, фотографії, театральні програмки, щоденник рідної сестри письменника Н. Земської.

На 1.02.2021 колекція включає 5618 одиниць зберігання: особисті речі, книжки, рукописи, листи, фотографії, аудіо- та відеозаписи, театральні афіші та програмки, ноти, твори образотворчого мистецтва, меблі. Значна частина експонатів пов’язана з Києвом булгаковських часів. До 500 одиниць складають предмети самого М. Булгакова: прижиттєві видання його творів, автографи, фотографії, ноти, медичні інструменти, предмети побуту.

Бібліотека музею містить понад 3000 книжок: твори М. Булгакова, література кола читання булгаковської родини, наукові літературознавчі дослідження, публікації періодики, а також переклади творів М. Булгакова 43 мовами світу.

 

Традиційні музейні свята (щорічно): 15 травня – день народження М. Булгакова; 21 листопада – іменини М. Булгакова; 18 травня – Міжнародний день музеїв.

Музейні проекти (за визначеними датами): Читання біля пам’ятника творів М. Булгакова іноземними мовами; Булгаковський Великодній стіл; Дитяче Різдво; Журфікси у Булгакових; Привид опери у Домі Булгакова; Театр у коробочці; Імерсивне шоу Рукописи горять; Булгаковські збіговиська (Зустрічі з українськими дитячими письменниками); Вхід з веранди; Чаювання на булгаковській веранді.

При музеї діють Клуб любителів книг «Субота у Бегемота», Київський клуб бібліофілів, Булгаковський книжковий клуб.

Щорічна участь у проекті Мистецького Арсеналу для дітей «Арсенал ідей» (з 2016).

Виставкова діяльність. Підготовлені і проведені виставки: «Прогулянки Києвом з М. Булгаковим» (1992). «Що є істина?». Колекція В. Екземплярського «Ліки Христа у світовому живопису» (1997). «Віктор Нєкрасов: Повернення в Дім Турбіних. Київ – Сталінград – Париж»  (2004). «Майстер і Маргарита» (2008). «Віктор Нєкрасов у Домі Турбіних» (2011), «Дача в Бучі» (2013). «Вельмишановний Дім» (2013). «Війна та мир» (2014), «Київ очима великих киян» («Як не посварилися…») у музеї історії Києва (2016). «Дім як поштова скринька» (2017). «Японські сторінки родини Булгакових», спільно з музеєм Ханенків (2017). «Булгаков - явище незаконне» у Державному літературному музеї Янкі Купали (Мінськ, 2018). «Themes in Bulgakov’s stories 2019», спільно з Birmingham City University (2019). «Біг» (2019).

Музей також проводив виставки, присвячені М. Булгакову, у Польщі, Франції, Німеччині.

Постійно діючі виставки: «Хазяїн Дому В. Лістовнічій», «Отець Олександр Глаголєв».

Видавнича діяльність. Музей постійно займається виданням книг, серед яких «Киев Михаила Булгакова», «Белая гвардия» та «Записки юного врача» (з коментарями наукових співробітників), «Весь Булгаков в воспоминаниях и фотографиях», «Киевское эхо», «Булгаковы, Попперы и другие в Буче…», «Дом Булгакова» та ін. Музей видає твори М. Булгакова за машинописними оригіналами з особистого архіву письменника – «Мастер и Маргарита» (2020), «Белая гвардия» (в роботі).

Музей Булгакова - учасник Міжнародних наукових конференцій та Міжнародних Булгаковських читань (Греція, Естонія, Ізраїль. Італія, Німеччина, Польща, Росія, США, Франція, Угорщина).

У музеї відбулися Міжнародні Булгаковські читання (1991, 1996, 1999. 2001) та Міжнародні наукові конференції, в тому числі «Булгаков. Ідентифікація. Місце. Час» (2016), «Остання адреса» (2018).

У 2003 створено Благодійний Фонд сприяння діяльності музею Булгакова в м. Києві, який опікується музейними проектами, виставками, видавництвом книжок, проведенням наукових конференцій і булгаковских читань.

Музей Булгакова співпрацює з бібліотекою University of Michigan, на онлайн платформі якої розміщено відскановані матеріали музейної колекції. Цифрова колекція доступна за посиланням
 

 

 

План квартири Турбіних

На другому поверсі будінку № 13 на Алексіївському узвозі

Замовити екскурсію
󰀇
Вітальня

У Булгакових — вітальня. У романі «Біла гвардія» — вітальня.

В домі № 13 на Андрієвському узвозі родина Булгакових жила з 1906 до 1920.

 

Увійшовши у вітальню, ви побачили блакитні сутінки, а за вікнами — «снег и огонечки, дрожат и мерцают». Це вечір 12 грудня 1918 року — перші сторінки роману «Белая гвардия». Адреса цього дому — Алєксєєвській узвіз, 13, і живуть тут Турбіни — Алєксєй, Єлєна та Ніколка.

Музейна експозиція була створена, як поєднання в одному просторі двох світів — реального й літературного, світу Булгакових і світу Турбіних. Усі меморіальні предмети — з родини Булгакових: старовинне дзеркало венеціанського скла, стіл, стільці. Експонати літературного світу — це реконструкція за фотографіями та сторінками «Белой гвардии», білі «декорації» до роману.

У вітальні стоять два фортепіано — меморіальне булгаківське, і біле - турбінське, і два стільці — один для Булгакових, інший — для Турбіних.

󰀇
Медичний кабінет

У Булгакових — медкабінет Міхаїла Булгакова в 1918–1919 роках.

У романі «Белая гвардия» — медкабінет Алєксєя Турбіна

Навесні 1918 року кімната була переобладнана під медкабінет, де Міхаїл Булгаков приймав пацієнтів під час громадянської війни в Києві. У цьому кабінеті приймає пацієнтів герой «Белой гвардии» Алєксєй Турбін — alter ego письменника.

Тут молодий Булгаков читав своїм друзям начерки до майбутніх «Записок юного врача», згодом опублікованих за життя письменника в журналі «Медицинский работник» (1925–1927).

󰀇
Кімната Єлєни

У Булгакових — кімната старших сестер, «кімната дівчат».

В романі «Белая гвардия» — кімната Єлєни Турбіної.

У Булгакових у цій кімнаті жили старші сестри, в 1918–1919 роках її займала сестра Варвара з чоловіком Л. Карумом. В романі «Белая гвардия» це кімната Єлєни.

Тут відбувається найважливіша подія роману «Белая гвардия»: Єлєна перед іконою вимолює життя братові, що помирає. Відбувається головне християнське Чудо — «воскресіння» Алєксєя Турбіна.

Всередині шафи — двері з номером 50. Номер - оригінал, що знаходився на дверях московської комунальної квартири, де мешкав Міхаїл Булгаков 1921-1924 рр. В цю «нехорошую квартиру» Булгаков «оселив» Воланда з причтом.

Виникає неймовірна можливість пройти крізь стіну — у наступну кімнату.

«Тем, кто хорошо знаком с пятым измерением, ничего не стоит раздвинуть помещение до желательных пределов». М.Б.

 

󰀇
Кімната Ніколки

У Булгакових — кімната Міхаїла Булгакова та його братів.

У Турбіних — кімната Ніколки Турбіна.

У романі «Белая гвардия» тут живе Ніколка Турбін.

Представлені матеріали присвячені формуванню особистості Міхаїла Булгакова, а також експонати, присвячені молодшим братам Ніколаю та Івану і кузенам Константіну та Ніколаю Булгаковим, які жили в цьому домі.

Меморіальна лампа під зеленим абажуром, біля якої Міхаїл Булгаков писав роман «Белая гвардія».

«Моя любовь – зеленая лампа и книги в моем кабинете». М.Б.

Розклад занять медичного факультету Київського університету св. Володимира (1910 роки).

Меморіальний диванчик, який належав Ніколаю Міхайловічу Покровському, дядькові Міхаїла Булгакова по матері, відомому лікарю. Н.М.Покровський — прототип професора Преображенського, героя повісті «Собачье сердце».

На печі — карикатури «Tempora mutantur», или что вышло из того, который женился, и того, другого, который учился». Такі карикатури намалював Міхаїл Булгаков на себе і свого кузена Константіна в 1915 році.

󰀇
Книжкова

У Булгакових — кімната молодших братів.

У романі «Белая гвардия» — книжкова.

Міхаїл Булгаков завжди мріяв про свою бібліотеку, і в романі «Белая гвардия» в книжковій стоять «лучшие на свете шкапы с книгами, пахнущими таинственным старинным шоколадом».

Меморіальна шафа, яка належала Васілію Екземплярському, професору Київської духовної академії, близькому другу родини Булгакових.

Прижиттєві видання творів Міхаїла Булгакова. Серед них надрукований у двох числах журналу «Россия» роман «Белая гвардия» в 1924–1925 роках. Журнал закрився, і публікацію роману не було завершено.

Твори Міхаїла Булгакова мовами народів світу, а також книги булгакознавців різних країн, поміж ними видання Київського Літературно-меморіального музею М.Булгакова.

У бібліотеці музею зберігаються книги Міхаїла Булгакова 40 іноземними мовами. Кожного року 15 травня, у день народження письменника, відбуваються читання іноземними мовами біля пам'ятника.

󰀇
Їдальня

У Булгакових і в романі «Белая гвардия» — їдальня.

У цій кімнаті є два головні символи Дому в «Белой гвардии»: кремові штори і піч Саардам — домашнє вогнище.

Представлені матеріали, присвячені темі сімейних цінностей Булгакових і Турбіних.

Фотографія. Меморіальна кахлева піч, біля якої Булгакови і Турбіни читали вголос улюблені книжки.

Фотографія. Меморіальний годинник із «башенным боем» повернувся на своє місце.

Під годинником фотографії братів і сестер Булгакових у верхньому дворику дому № 13 (1910 роки).

26 квітня 1913 року в цьому домі відбулося весілля Міхаїла Булгакова і Тетяни Лаппа.