ПН-НД 10:00-17:00, Вихідний середа
Екскурсія до музею Булгакова
Замовлення екскурсії
Обрати дату
Тип екскурсії
Обрати час
Тип та кількість квитків
*В екскурсійній групі одночасно можуть бути присутніми не більше 6 чоловік
Контактні дані

Загальна інформація

{{ customer_name }}

{{ customer_phone }}

e-mail: {{ customer_email }}

Дата відвідування: {{ printDate }}

Час відвідування: {{ order_time }}

Тип екскурсії: {{ order_type }}

Тип та кількість квитків: {{ printTickets }}

Екскурсійне обслуговування сплачується додатково!

Ваше замовлення
№ {{order_id}} прийнято.


Дякуємо за замовлення! Ми зв’яжемось з вами якнайшвидше, щоб підтвердити можливість відвідин музею в заданий день та час.


Якщо ви бронюєте екскурсію саме в день свого візиту — обов‘язково підтвердіть бронювання, зателефонувавши: +380444253188

{{ printDate }}

{{ order_time }}

{{ order_type }}

{{ printTickets }}

Підтримати музей

Переказ на рахунок БФ "Фонд сприяння діяльності літературно-меморіального музею М. Булгакова в місті Києві" є благодійним внеском та не повертається платникові.

Кожен внесок — допомога у реалізації проєктів, спрямованих на розвиток культурного середовища Києва (орієнтовна сума сбору — 100 000 тис. грн). Ми віримо, що музей — це хаб, де має бути комфортно кожному, тому й далі плекатимемо традиції Дому: музичні вечори, тематичні виставки, ексклюзивні формати екскурсій, чаювання на веранді, тощо.

Дякуємо за підтримку!

100 грн.
Сума пожертви
200 грн.
Сума пожертви
500 грн.
Сума пожертви
1000 грн.
Сума пожертви

ІСТОРІЯ МУЗЕЮ

Літературно-меморіальний музей Міхаїла Булгакова було засновано 1989 року як філіал Музею історії міста Києва.

 

Під музей було передано приміщення дому № 13 на Андріївському узвозі. Саме тут з 1906 по 1919 роки жила сім’я професора Києво-Могилянської Академії Афанасія Івановича Булгакова (батько Міхаїла Булгакова). У цій будівлі пройшло юнацьке і студентське життя Булгакова. Сюди він також повернувся з фронту Першої світової війни. У цьому будинку працював лікарем і приймав пацієнтів. Тут же він читав перші свої оповідання. Саме цей дім став центром сюжету першого роману Булгакова «Біла гвардія» та п’єси «Дні Турбіних». З 1989 року будинок було відкрито для відвідувачів як музей.

 

План квартири Турбіних

На другому поверсі будінку № 13 на Алексіївському узвозі

󰀇
Вітальня

У Булгакових — вітальня. У романі «Біла гвардія» — вітальня.

В домі № 13 на Андрієвському узвозі родина Булгакових жила з 1906 до 1920.

 

Увійшовши у вітальню, ви побачили блакитні сутінки, а за вікнами — «снег и огонечки, дрожат и мерцают». Це вечір 12 грудня 1918 року — перші сторінки роману «Белая гвардия». Адреса цього дому — Алєксєєвській узвіз, 13, і живуть тут Турбіни — Алєксєй, Єлєна та Ніколка.

Музейна експозиція була створена, як поєднання в одному просторі двох світів — реального й літературного, світу Булгакових і світу Турбіних. Усі меморіальні предмети — з родини Булгакових: старовинне дзеркало венеціанського скла, стіл, стільці. Експонати літературного світу — це реконструкція за фотографіями та сторінками «Белой гвардии», білі «декорації» до роману.

У вітальні стоять два фортепіано — меморіальне булгаківське, і біле - турбінське, і два стільці — один для Булгакових, інший — для Турбіних.

󰀇
Медичний кабінет

У Булгакових — медкабінет Міхаїла Булгакова в 1918–1919 роках.

У романі «Белая гвардия» — медкабінет Алєксєя Турбіна

Навесні 1918 року кімната була переобладнана під медкабінет, де Міхаїл Булгаков приймав пацієнтів під час громадянської війни в Києві. У цьому кабінеті приймає пацієнтів герой «Белой гвардии» Алєксєй Турбін — alter ego письменника.

Тут молодий Булгаков читав своїм друзям начерки до майбутніх «Записок юного врача», згодом опублікованих за життя письменника в журналі «Медицинский работник» (1925–1927).

󰀇
Кімната Єлєни

У Булгакових — кімната старших сестер, «кімната дівчат».

В романі «Белая гвардия» — кімната Єлєни Турбіної.

У Булгакових у цій кімнаті жили старші сестри, в 1918–1919 роках її займала сестра Варвара з чоловіком Л. Карумом. В романі «Белая гвардия» це кімната Єлєни.

Тут відбувається найважливіша подія роману «Белая гвардия»: Єлєна перед іконою вимолює життя братові, що помирає. Відбувається головне християнське Чудо — «воскресіння» Алєксєя Турбіна.

Всередині шафи — двері з номером 50. Номер - оригінал, що знаходився на дверях московської комунальної квартири, де мешкав Міхаїл Булгаков 1921-1924 рр. В цю «нехорошую квартиру» Булгаков «оселив» Воланда з причтом.

Виникає неймовірна можливість пройти крізь стіну — у наступну кімнату.

«Тем, кто хорошо знаком с пятым измерением, ничего не стоит раздвинуть помещение до желательных пределов». М.Б.

 

󰀇
Кімната Ніколки

У Булгакових — кімната Міхаїла Булгакова та його братів.

У Турбіних — кімната Ніколки Турбіна.

У романі «Белая гвардия» тут живе Ніколка Турбін.

Представлені матеріали присвячені формуванню особистості Міхаїла Булгакова, а також експонати, присвячені молодшим братам Ніколаю та Івану і кузенам Константіну та Ніколаю Булгаковим, які жили в цьому домі.

Меморіальна лампа під зеленим абажуром, біля якої Міхаїл Булгаков писав роман «Белая гвардія».

«Моя любовь – зеленая лампа и книги в моем кабинете». М.Б.

Розклад занять медичного факультету Київського університету св. Володимира (1910 роки).

Меморіальний диванчик, який належав Ніколаю Міхайловічу Покровському, дядькові Міхаїла Булгакова по матері, відомому лікарю. Н.М.Покровський — прототип професора Преображенського, героя повісті «Собачье сердце».

На печі — карикатури «Tempora mutantur», или что вышло из того, который женился, и того, другого, который учился». Такі карикатури намалював Міхаїл Булгаков на себе і свого кузена Константіна в 1915 році.

󰀇
Книжкова

У Булгакових — кімната молодших братів.

У романі «Белая гвардия» — книжкова.

Міхаїл Булгаков завжди мріяв про свою бібліотеку, і в романі «Белая гвардия» в книжковій стоять «лучшие на свете шкапы с книгами, пахнущими таинственным старинным шоколадом».

Меморіальна шафа, яка належала Васілію Екземплярському, професору Київської духовної академії, близькому другу родини Булгакових.

Прижиттєві видання творів Міхаїла Булгакова. Серед них надрукований у двох числах журналу «Россия» роман «Белая гвардия» в 1924–1925 роках. Журнал закрився, і публікацію роману не було завершено.

Твори Міхаїла Булгакова мовами народів світу, а також книги булгакознавців різних країн, поміж ними видання Київського Літературно-меморіального музею М.Булгакова.

У бібліотеці музею зберігаються книги Міхаїла Булгакова 40 іноземними мовами. Кожного року 15 травня, у день народження письменника, відбуваються читання іноземними мовами біля пам'ятника.

󰀇
Їдальня

У Булгакових і в романі «Белая гвардия» — їдальня.

У цій кімнаті є два головні символи Дому в «Белой гвардии»: кремові штори і піч Саардам — домашнє вогнище.

Представлені матеріали, присвячені темі сімейних цінностей Булгакових і Турбіних.

Фотографія. Меморіальна кахлева піч, біля якої Булгакови і Турбіни читали вголос улюблені книжки.

Фотографія. Меморіальний годинник із «башенным боем» повернувся на своє місце.

Під годинником фотографії братів і сестер Булгакових у верхньому дворику дому № 13 (1910 роки).

26 квітня 1913 року в цьому домі відбулося весілля Міхаїла Булгакова і Тетяни Лаппа.